Gospodarowanie finansami – co powinieneś wiedzieć aby pieniądze nie uciekały z konta. 

568

Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda życie człowieka przedsiębiorczego? Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie osiągają ogromne sukcesy mimo tego, że zaczynają od zera? Jednym z podstawowych elementów sukcesu jest odpowiednie gospodarowanie finansami. Systematyczne odkładanie, planowanie, zabezpieczanie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji pozwala nam uniknąć niechcianych scenariuszy. Od czego zacząć? Jak radzić sobie z wydawaniem? O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule który jest wprowadzeniem w przedsiębiorcze realia, będący obowiązkową lekturą dla każdego dorosłego człowieka.

Zastanów się ile zarabiasz

Najważniejsze w procesie właściwego gospodarowania pieniędzmi jest zrobienie planu który nam w tym pomoże. Na samym początku powinniśmy skupić się na tym ile zarabiamy miesięcznie pieniędzy. Jak to zrobić? To bardzo proste. Musimy zsumować nasze miesięczne zarobki. Jeśli żyjemy samemu tyczy się to tylko naszej pensji. Jeśli żyjemy z drugą osobą i dzielimy wydatki na pół, wtedy powinniśmy zsumować obie wypłaty. Obliczając ile pieniędzy miesięcznie wpływa na nasze konto powinniśmy brać pod uwagę tylko stałe wpływy. Jeśli zarabiasz miesięcznie pięć tysięcy złotych, a w jednym miesiącu dostałeś dużą premię i zarobiłeś siedem tysięcy złotych to powinieneś zakładać, że twój budżet miesięczny wynosi pięć tysięcy złotych. Nie możemy opierać się na nieoczywistych i niepewnych zarobkach. 

Oblicz ile wydajesz 

Kolejnym krokiem jest obliczenie tego ile wydajemy miesięcznie pieniędzy. Musimy wziąć pod uwagę stałe wydatki, jak opłaty za mieszkanie, ubezpieczenie samochodu, paliwo które kupujemy aby dojeżdżać do pracy, opiekunka dla dziecka, abonament w klubie sportowym i tak dalej. Wszystko co nie zmienia się z miesiąca na miesiąc musi zostać zsumowane jako wydatki stałe. Do tego należy doliczyć inne wydatki czyli wydatki których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i skategoryzować jako stałe, comiesięczne wydatki. Co takie zalicza się do wydatków nieprzewidzianych? To może być potrzeba naprawy sprzętu AGD, przeciekająca kabina prysznicowa, parkingowa stłuczka której nie pokrywa odszkodowanie.

Co robić aby nie być pod kreskę?

Najważniejsza zasada to mieć poduszkę finansową. Nawet jeśli stosunek zarobionych do wydawanych pieniędzy jest taki, że pod koniec miesiąca zostaje nam naprawdę uczciwa sumka to i tak powinniśmy się zabezpieczać, aby w przypadku nieszczęścia nie być w sytuacji bez wyjścia. 

5/5 - (1)