Każdy czasami musi podróżować, jednakże nie zawsze mamy do dyspozycji jakiś transport. Dlatego też dziś przedstawimy ci, na co uważać, oraz przede wszystkim czy warto jest wypożyczać samochód na wyjazd służbowy!

Jeśli wynajem odbywa się za granicą – uważaj!
Decydując się na wynajem samochodu na podróż służbową, przed zawarciem umowy musimy sprawdzić, czy aby na pewno ta wypożyczalnia nie ma jakichś uprzedzeń, co do naszej narodowości (tak, to nadal jest praktykowane) – najlepiej to sprawdzić za pomocą dowolnego narzędzia VPN – kilka zmian narodowości może nam ukazać, że podając się na przykład za Włochów na francuskiej stronie zapłacimy kilkakrotnie mniej za wynajem, aniżeli gdybyśmy starali się wynająć samochód jako Polacy.
Musimy sobie tutaj zaznaczyć, że każdy kraj jest inny, więc czasami dany kraj egzekwuje różne zasady, a firma leasingowa musi ich przestrzegać, więc przed wypożyczeniem warto też sprawdzić, czy według prawa nie będziemy musieli dopłacić do wynajmu, bądź też czy nie są przewidziane jakieś inne dopłaty do naszego samochodu.
Czy nie lepiej jeździć taksówkami?
Otóż nie, ponieważ w większości przypadków taksówkarze policzą sobie naprawdę wysokie kwoty, ponieważ w końcu ,,przyjezdny to go stać”. Dodatkowo możemy liczyć się z tym, że potencjalna bariera językowa może prowadzić do pewnych nieporozumień, przez co spóźnimy się na ważne spotkanie, bądź też nie dojedziemy do hotelu na czas. Najlepiej jest wynająć samochód przed podróżą, oraz zlecić wypożyczalni podprowadzenie nam go pod samo lotnisko. W ten sposób będziemy od razu mogli korzystać z samochodu. W końcu wypożyczenie samochodu samo w sobie też jest prostsze, bo jeśli po spotkaniach będziemy chcieć coś zwiedzić – to nie będzie z tym żadnego problemu.
Kwestie prawne
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, co kraj to obyczaj – więc warto sprawdzić przed wyjazdem również to, czy nasze prawo jazdy w ogóle w danym kraju jest legalne. Na terenie Unii Europejskiej nie ma z tym najmniejszego problemu – w razie kontroli (oczywiście jeśli wszystko jest ważne) nie mamy czego się obawiać. Inaczej jednak jest w krajach spoza UE. Przykładem mogą być tutaj kraje azjatyckie, które nie zawsze respektują nasze dokumenty. Najlepszym sposobem na to, aby załatwić tą sytuację, jest wyrobienie sobie międzynarodowego prawa jazdy – w ten sposób możemy mieć pewność, że w razie problemów nikt nam nie zabierze dokumentów.