Lata lecą, a czasy się zmieniają. Młodzi ludzie coraz częściej szukają planu na życie w3 własnej działalności, ponieważ widzą w tym okazję do lepszego życia, możliwości, perspektywę wybicia się ponad sufit którym są zarobki oferowane przez pracodawców na stanowiskach etatowych. Nie ma się co dziwić, każdy z nas marzy o godnym życiu i zarabianiu dużej ilości pieniędzy. Tym bardziej wizja bycia szefem dla samego siebie, wyrwanie się ze sztywnych ram czasowych jakie narzuca na nas praca na etacie czy też możliwość łatwiejszego i szybszego rozwoju wydaje się być bardzo atrakcyjna.
Co robić, gdzie zacząć
To najprawdopodobniej pierwsze pytanie które nasuwa się na myśl po tym jak zostanie poruszony temat zakładania własnej działalności. Możliwości jest naprawdę sporo. W zasadzie jest ich tak dużo, że możliwość wyboru przytłoczy każdego kto zdecyduje się na zrobienie analizy rynkowej. W niektórych przypadkach zadanie jest ułatwione, ponieważ osoba decydująca się na otworzenie własnej firmy pracuje już w jakiejś branży lub jest specjalistą w danej dziedzinie. Wtedy wybór jest prostszy. Zapytasz – dlaczego? Weźmy na przykład mechanika. Mężczyzna pracujący od dziesięciu lat w warsztacie samochodowym, na etacie w czyjejś firmie, decyduje się, że zacznie pracę na swoim. Taka osoba po pierwsze zna się na mechanice samochodowej więc będzie mogła założyć działalność jednoosobową w której będzie pełnił jednocześnie funkcję właściciela i pracownika.
Wyeliminuje na samym starcie konieczność zatrudnienia pracownika-specjalisty który zajmie się wykonywaniem pracy w firmie. Druga bardzo ważna kwestia to znajomość funkcjonowania firmy. Pracująć dziesięc lat w warsztacie samochodowym ten facet najpewniej poznał od A do Z jak wygląda praca i działanie warsztatu samochodowego. Wie jak wygląda proces przyjmowania zlecenia na usługę od klienta, proces naprawy, zadania związane z warsztatem i pracą ludzi. Taka osoba zaczyna z odpowiednim bagażem doświadczeń i jedynym zmartwieniem które się pojawi będzie znalezienie klientów. Co z osobami które są kompletnie niezwiązane z żadną branżą i nie są specjalistami w danej dziedzinie? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Oczywiście są biznesy w których próg wejścia jest niższy, z pewnością łatwiej otworzyć biuro rachunkowe w lokalu 20m2 i jednym komputerem na wyposażeniu niż firmę budowlaną z milionem narzędzi i ciężki sprzętem za kilkaset tysięcy.