Jak od strony prawnej wygląda założenie JDG?

324

Wielu ludzi chce pracować dla siebie i na siebie, dlatego decyduje się na Jednoosobową Działalność Gospodarczą, czyli inaczej na samozatrudnienie. Prowadzenie własnej firmy z jednej strony daje szczęście, z drugiej przysparza obowiązków, gdyż droga do sukcesu na polu samozatrudnienia nie jest usłana różami. Warto wiedzieć jak od strony prawnej wygląda założenie JDG, by nie dać się niczym zaskoczyć.

Co trzeba wiedzieć o JDG od strony prawnej?

Wielu przedsiębiorców nie ma kwoty potrzebnej by rozpocząć prowadzenie JDG, dlatego musi się zdecydować na skorzystanie z dotacji unijnej bądź z Urzędu Pracy, albo też zaciągnąć kredyt na otwarcie działalności. Warto zapoznać się z ofertami NEST Banku oraz BGŻ BNP Paribas. 

Jakie są plusy JDG a jakie minusy?

JDG jest najpopularniejszą oraz najdroższą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może przekształcić z czasem JDG w sp.z o.o., jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Składki na ZUS będziemy musieli opłacać nawet wtedy, gdy nasza działalność nie generuje żadnego obrotu, plusem może być natomiast łatwość prowadzenia i założenia oraz zerowe koszty przy rejestracji, jak też niezwykle tania księgowość. Rejestracja firmy i wpis do CEIDG są bezpłatne. Przy założeniu JDG przez 6 miesięcy początkowych, przedsiębiorca uzyska tzw. ulgę na start, płacić będzie jedynie składkę zdrowotną. Przez kolejne 2 lata należy opłacać stawkę preferencyjną, po 2, 5 roku jest możliwość przejścia na Mały ZUS Plus, gdy składki będą proporcjonalne do dochodu, jednak Po wykończeniu wszystkich ulg, przedsiębiorca zapłaci pełną składkę, której wysokość w 2021 r. wyniosła 1457,49 PLN miesięcznie. W przypadku emerytów prowadzących JDG, zapłacą jedynie składkę zdrowotną. 

Podsumowanie

Przed założeniem JDG należy poznać wszystkie aspekty z tą formą działalności związane, rozważyć wszystkie za i przeciw, przemyśleć, czy sp.z o.o. nie będzie formą lepszą, bardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Należy myśleć długofalowo, gdyż późniejsze przekształcenie JDG w sp. z o.o. jest kosztowne. Zapewne również Ty masz pytania związane z JDG, na które chcesz znaleźć odpowiedź. Zrobisz to na blogu biznesowym https://eptimus.pl/, gdzie przeczytasz więcej o biznesie, własnej firmie, prawie i wielu innych biznesowych tematach.

5/5 - (1)