Jak wybrać idealne oświetlenie do jadalni?
Dom

Jak wybrać idealne oświetlenie do jadalni?

Właściwe rozplanowanie oświetlenia to jeden z najważniejszych aspektów podczas urządzania mieszkania. Jadalnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się miło i komfortowo. Spożywanie posiłków powinno przebiegać w odpowiedniej atmosferze. Jakie oświetlenie wybrać do jadalni? O czym musimy pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Głównym elementem wyposażenia jadalni jest stół, który umieszczony jest w centralnym punkcie. To przy nim spożywamy główne posiłki i spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. Warto zatem zadbać, aby te czynności przebiegały w miłej atmosferze. Oświetlenie może się do tego przyczynić. Właściwe umieszczenie lamp oraz intensywność światła może mieć wpływ na zachowanie oraz komfort przy jadalnym stole. Poza tym odpowiednie ustawienie stołu i zawieszenie lamp może być ciekawą ozdobą w danym wnętrzu.

Musimy zadbać o urządzeniu jadalni w taki sposób, aby ustawienie stołu oraz krzeseł umożliwiało swobodne przejście oraz komfortowe poruszanie się przy stole. Wszystko zależy od kształtu oraz wielkości pomieszczenia, w którym będzie ustawiony stół. Ma to decydujący wpływ na rozmiar oraz rodzaj stołu, a także na wybór oświetlenia. Do małego pomieszczenia najlepsze będą rozkładane stoły, które na co dzień nie będą zajmowały wiele miejsca.

Montując lampę nad stołem musimy pamiętać o tym, by była ona funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb. Warto zadbać o to, by lampa była umieszczona w taki sposób, by nie oślepiała osób siedzących przy stole – najlepiej w tym przypadku sprawdzają się lampy kloszowe, o regulowanej wysokości.

Na stronie e-klosz.pl znajdziesz wiele produktów oświetleniowych: lampy, kinkiety, plafony i inne

https://www.e-klosz.pl/

W jaki sposób oświetlać stół?

Idealnym rozwiązaniem oświetlania stołu w jadalni jest zamontowanie opraw wiszących, rozświetlających bezpośrednio z góry powierzchnię blatu. Od wielkości oraz rodzaju stołu zależy wybór źródła światła. Nad okrągłym stołem najlepiej umieścić lampy zawieszone centralnie nad środkiem blatu. W ten sposób światło równomiernie będzie rozchodziło się po stole. W przypadku stołów kwadratowych czy prostokątnych lepiej sprawdzą się lampy o bliźniaczych oprawach, szczególnie jeśli stół jest podłużny.

Klosz lampy powinien być umieszczony na wysokości, która z jednej strony dokładnie oświetli blat stołu, a z drugiej strony nie będzie dawał zbyt jaskrawego światła. Lampa nie może oślepiać osób siedzących przy stole. Powinna być skierowana w taki sposób, by oświetlać cały stół. Jeśli stół ma szerokość 120 cm, lampę powinno zawiesić się 50 cm na powierzchnią stołu, jeśli stół jest większy – 80 cm. Najlepiej jeśli klosz lampy będzie posiadał matową obudowę. W ten sposób światło nie będzie zbyt jaskrawe i oślepiające.

Instalując lampę nad stołem musimy pamiętać o tym, by jej światło stwarzało odpowiednią atmosferę bliskości. Barwa światła powinna być ciepła i jasna, zapewniająca przytulny i domowy klimat. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie ściemniaczy, który umożliwi regulowanie natężenie światła. W ten sposób przystosujemy jedno źródło światła do różnych funkcji.

Post Comment