Twoje finanse w dobrych rękach
Biznes i finanse

Twoje finanse w dobrych rękach

Mieszkanie, nowe auto, duża inwestycja –  w życiu może zdarzyć się wiele sytuacji w których potrzeby będzie kredyt. Można oczywiście samemu oceniać różne kredyty, ich warunki oraz oprocentowanie, jednak łatwo pogubić się w gąszczu ofert. Dlatego często dobrym wyjściem jest zwrócenie się do doradcy kredytowego.

Przede wszystkim doradca posiada wiedzę. Zna rynek kredytowy, potrafi dokonać jego odpowiedniej i trafnej analizy. Dobry doradca wysłucha klienta, pozna dobrze jego możliwości i oczekiwania kredytowe i przedstawi oferty kilku banków. Omówi oferty, wskaże plusy i minusy każdej z nich. Samemu trudno dokonać takiej analizy, szczególnie jeśli nie ma się wiedzy z zakresu bankowości. Dodatkowo unikniemy czasochłonnego dzwonienia do banków, poszukiwania ofert w Internecie, sprawdzania ich aktualności. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo pogubić się w zawiłościach szczegółów ofert kredytów. Dodatkowo doradca przedstawi warunki kredytu w klarowny i jasny sposób – dzięki czemu dowiemy się, co bank nam proponuje i czy oferta nie zawiera tzw. haczyków.

Ważnym aspektem wizyty u doradcy jest ocena zdolności kredytowej. Doradca powinien, przy omawianiu ofert banków, poinformować klienta jakie są szanse na uzyskanie danego kredytu i jaka może być jego wysokość. Podpowie też, co tę zdolność może zwiększyć, a co obniżyć. Generalnie sam klient powinien mieć już ogólne wyobrażenie swojej zdolności kredytowej, jednak doradca jest w stanie trafnie ocenić ją w kontekście kredytu, który kredytobiorca chce uzyskać. Dzięki temu oszczędza się czas, potrzeby na analizę ofert banków.

Pomoc doradcy w tym zakresie szczególnie przyda się osobom o niewielkiej zdolności kredytowej. Pomoże on im wybrać ofertę dostosowaną do ich możliwości.

Zgłoszenie się do doradcy kredytowego to nie tylko pomoc w wyborze oferty, ale wsparcie już na etapie wnioskowania o kredyt. Doradca pomoże wypełnić wnioski kredytowe, wskaże, jakie dokumenty powinno się przygotować i jak je uzyskać. Braki formalne mogą znacznie wydłużyć i utrudnić proces uzyskiwania kredytu, dlatego warto mieć wsparcie w tym zakresie.

Nawet po uzyskaniu kredytu pomoc doradcy może się przydać. Niejednokrotnie w bankach pojawiają się korzystne oferty dla przenoszących zadłużenia: przed skorzystaniem z takiej okazji warto poradzić się doradcy kredytowego. Dodatkowo może on pomóc w zmianie warunków na korzystniejsze, a także wesprzeć np. przy przewalutowaniu kredytu.

Warto zaznaczyć, że klient do wyboru ma różnych doradców. Można udać się do takiego, który pracuje dla danego banku, jednak część klientów obawia się także, że będzie promował usługi swojego pracodawcy. Są oczywiście również popularne instytucje finansowe, które zajmują się tylko doradztwem kredytowym –  w nich doradca na pewno zaoferuje nam kilka ofert i porówna je ze sobą. Niektórzy zaś udają się do doradców niezależnych. Najczęściej doradcy są wynagradzani przez współpracujące z nimi banki – co oznacza, że w większości przypadków klient nie opłaca ich usług, a bank. Gwarantuje to klientowi, że doradca będzie starał się znaleźć najbardziej pasującą ofertę, bo od tego zależy jego wynagrodzenie.

Post Comment