Czy z robotyzacją przemysłu da się walczyć?
Technologia

Czy z robotyzacją przemysłu da się walczyć?

W polemikach akademickich niesłychanie często występują dowody oznaczające jakiegoś typu troski o przyszłe losy zawodów w większości krajów. O ile aktualnie to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za kilkanaście lat algorytmy oraz maszyny mogłyby stanowić znacznie lepszych pracowników niż ludzie. W jaki sposób wobec tego rysuje się przyszłość dla osób pracujących?

Już mówi się, iż w niedalekiej perspektywie zaniknie aż kilkadziesiąt zawodów. Praca realizowana przez człowieka zastąpiona będzie pracą robota. Duże zagrożenie obejmuje bezsprzecznie te zawody, jakie nie żądają wyższych umiejętności. Menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwami, które opierają się na fizycznej pracy swojej kadry pracowniczej, niespiesznie zaczynają wprowadzać do powszechnego funkcjonowania maszyny. Warto podkreślić, z jakiej przyczyny rozwiązanie to jest tak dochodowe dla prezesów.

Zdaje się, że stosowanie maszyn w swej pracy jest bardzo kosztowne. To prawdziwy argument, acz należy położyć nacisk, iż inwestowanie w to może nadzwyczaj szybko opłacić się, bowiem produktywności robota nie możemy porównywać z produktywnością osoby zatrudnionej. Robot nie musi posiadać wolnych dni, również nie przechodzi chorób, pracuje z tym samym poziomem efektywnością przez 7 dni w tygodniu. To dokładnie z takich przyczyn praca maszyny mogłaby być niebezpieczna dla ludzi w takim sensie, iż ci nie zdołaliby znaleźć pracy.

Ostatnimi czasy mówiło się głośno o inicjatywie wprowadzenia specjalnego podatku od pracy robotów, ponieważ może to w pewien sposób spowolnić kradzież zawodów maszyn. Posiada to swoich zwolenników a także oponentów, jednak odkrywa jeden fundamentalny aspekt – maszyny będą wykorzystywane coraz bardziej w różnego typu pracach i przez firmy pracujących m.in. w przemyśle.

Trzeba podkreślić, że ludzie nie zostaną podmienieni całkiem przez automaty. Za każdym razem będzie poszukiwana doświadczona osoba do obsługi ich oraz nadzorowania, zatem tak nie jest, iż zanikną wszystkie zawody. Mówi się też, że w nieoddalonej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, gdyż większość działań wykonywana będzie z pomocą nowoczesnych technologicznie robotów.

Post Comment