Małe elektrownie wiatrowe – jak działają i czy warto?
Technologia

Małe elektrownie wiatrowe – jak działają i czy warto?

Przydomowe elektrownie wiatrowe to coraz bardziej popularny sposób na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Warto zapoznać się z tym, w jaki sposób działają oraz czy rzeczywiście opłaca się w nie inwestować.

Małe elektrownie wiatrowe to technologia, która pozwala nam wykorzystywać odnawialne źródło energii, jakim jest wiatr. Przy pomocy specjalnych generatorów – turbin wiatrowych – napędzanych energią wiatru wytwarza się energia elektryczna, którą możemy wykorzystywać w swoich domach. Energia elektryczna uzyskana w taki sposób jest uznawana ze ekologiczną, ponieważ wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa, a co za tym idzie nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Oczywiście oprócz kwestii ekologicznych ważne są także te związane z oszczędnością.

Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, jednak warto podkreślić, że elektrownie wiatrowe wciąż są dodatkowym źródłem energii elektrycznej. Ciężko całkowicie uniezależnić je od dostaw energii z sieci. Mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie dla domów narażonych na częste przerwy w dostawie prądu. Świetnie sprawdzają się także jako zasilanie do niskoenergetycznych domów, dobrze ocieplonych, które nie potrzebują wiele prądu.

Gdzie umieszczać turbinę wiatrową?

Miejsce umieszczenia turbiny wiatrowej jest bardzo istotne, ponieważ wpływ na jej działanie ma energia wiatru. Dlatego też warto dokładnie zastanowić się, gdzie będzie ona najbardziej wydajna. Często umieszcza się je na dachu lub obok domu. Niekiedy budynek zwiększa prędkość wiatru. Warto jednak pamiętać, że turbina musi znajdować się powyżej dachu budynku, gdyż może on stanowić przeszkodę dla strumienia wiatru.

Fotowoltaika pomorskie – oferty odnawialnych źródeł energii dla każdego

Elektrownie muszą znajdować się w konkretnych odległościach, aby wiatr nie odbijał się od powierzchni budynku. Należy zatem wybrać bliską odległość (ok. 10m) lub zdecydowanie dalszą (ok. 40m). Oprócz tego nie zaleca się stawiania turbin na niskiej wysokości w gęstej zabudowie oraz w pobliżu małych zbiorników wodnych. Istotny jest także kierunek. W Polsce większy procent wiatrów wieje z kierunku zachodniego, dlatego też wiatraki powinny być skierowane w tę stronę.

Wady i zalety

Jedną z głównych zalet przydomowych elektrowni wiatrowych są oczywiście względy ekologiczne oraz ekonomiczne. Dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania energii nie przyczyniamy się do emisji szkodliwych substancji do środowiska, a także uzyskujemy darmową energię elektryczną. Innym plusem jest możliwość częściowego uniezależnienia się od dostawców prądu. Jest to szczególnie ważne na terenach, gdy często jesteśmy narażeni na przerwy w dostawie prądu.

Wadą tego rodzaju rozwiązania jest to, że niestety nie jesteśmy przewidzieć z jaką siłą będzie wiał wiatr i czy pozwoli on uzyskać nam odpowiednią ilość energii. Oprócz tego nie wszędzie możemy zdecydować się na budowę takiego urządzenia – potrzebne są do tego odpowiednie warunki związane z otoczeniem, terenem oraz zabudowaniem.

One Comment

Post Comment