Łóżko do sypialni – czym się kierować przy wyborze
Dom

Łóżko do sypialni – czym się kierować przy wyborze

W łóżku spędzamy znaczną część życia, czy tego chcemy, czy też nie. Od jakości naszego snu zależy wiele. Odpowiedni wypoczynek jest niezbędny, aby móc sprostać wymaganiom dnia codziennego. Wygodne łóżko i materac to podstawa. Z tego względu, to właśnie wygoda powinna być podstawowym kryterium przy wyborze łóżka. Na co zwracać uwagę, aby łóżko spełniało swoją funkcję i jednocześnie cieszyło oczy?

Wymiary

Jednym z w ważniejszych wyborów, jest decyzja o wielkości łóżka. Im większą mamy przestrzeń do spania, tym lepiej. Jednak nie każdy dysponuje ogromną sypialnią, w której zmieści się królewskie łoże. Zgodnie z ustaleniami ekspertów, przyjmuje się, że komfortowy materac dla jednej osoby powinien mieć co najmniej 90 cm, a materac dwuosobowy 160 cm szerokości.

Pamiętajmy, że jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić wypierajmy łóżko z materacem, nie rozkładaną kanapę. Komfort spania na materacu dostosowanym do indywidualnych potrzeb jest znacznie wyższy i przynosi więcej korzyści dla zdrowia. Dodatkowo przystosowywanie mebla używanego w dzień do spania zajmuje więcej czasu i jest zdecydowanie mniej higieniczne.

Materiał

Kolejną kwestią jest to, z jakiego materiału ma być rama łóżka. W ofercie znajdziemy między innymi łóżka drewniane, metalowe i tapicerowane. jest to wybór podyktowany nie tylko względami estetycznymi. Zależy od niego trwałość łóżka.  Najpopularniejszym wyborem są meble drewniane, coraz lepszej jakości są także ramy z płyt meblowych (MDF lub HDF), które są dodatkowo atrakcyjne cenowo. Ramy łóżek tapicerowanych są pokryte materiałem (tkaniną, a nawet skórą) należy wybrać ramę dobrej jakości, a styl i kolor obicia, to kwestia czysto estetyczna.

Zagłówek

W łóżku nie tylko leżymy, jest to miejsce, w którym czytamy, a nawet pracujemy z laptopem. Wiele osób w weekendy w łóżku je śniadanie. Łóżko musi więc być wygodne także dla osoby siedzącej. Z tego względu tak ważne i funkcjonalne są zagłówki. Najlepiej, aby były miękki i stosunkowo wysokie, tak, aby można się było o nie wygodnie oprzeć. Jeśli podoba nam się łóżko bez zagłówka, możemy dokupić go oddzielnie, albo nawet samodzielnie wykonać, używając do tego gąbki tapicerskiej i wybranego materiału. Jest to element znacznie podnoszący wartość funkcjonalną i wygodę łóżka.

Stelaż

Stelaż to element łózka, który poza materacem ma ogromny wpływ na wygodę i jakość snu. Często kupujemy go osobno i dobieramy do indywidualnych potrzeb. Najzdrowsze dla naszego kręgosłupa i najwygodniejsze u użytkowaniu są tak zwane stelaże drabinkowe. Wiele modeli posiada funkcję regulacji twardości, co dodatkowo ułatwia dobranie takich parametrów, aby spało się nam jak w królewskim łożu.  Im lepszy stelaż tym większa jest gęstość  znajdujących się w nim listewek.

Materac

Ostatnim, choć nie najmniej ważnym punktem jest wybór materaca. Tu także oferta jest bardzo bogata. Materac dopieramy do indywidualnych potrzeb. W zależności od naszych preferencji, stanu zdrowi i na przykład wagi. W ofercie są materace sprężynowe, piankowe i inne. Wnętrza materacy wypełnione są także różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami, wpływającymi na jego trwałość i wygodę.

Pamiętajmy, że łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Od jakości łóżka zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Wybór pięknych łóżek jest ogromny, niezależnie od gustów i upodobań. Najważniejsze jednak jest to, aby łóżko było wygodne i pozwalało nam wypocząć.

Post Comment