Kominek dla Twojego domu
Budownictwo

Kominek dla Twojego domu

Gdy myślimy o naszym wymarzonym domu, to pierwsze co przychodzi nam na myśl to uczucie ciepła i miłości. Na nasze uczucie, jakie wiążą nas z domem składa się wiele czynników. Wystrój wnętrza jest czymś bardzo ważnym, co sprawia, że czujemy się w nim dobrze. Bez względu na to jaką stylistykę lubimy, jakie kolory podobają nam się najbardziej i czy chcemy urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, najważniejsze są przytulność i komfort.

Z pewnością, jednym z ważniejszych miejsc w domu jest kominek. Znajduje się on zwykle w centrum pokoju dziennego, pomaga ogrzać się w zimowe i długie wieczory i stwarza domową atmosferę. Warto wiedzieć jak krok po kroku zająć się projektowaniem naszego kominka, jakie wiążą się z tym fakty i mity oraz jak wybrać kominek by pasował do naszego domu.

Projekt

Projekt jest pierwszą rzeczą, którą przychodzi nam wykonać, gdy zdecydujemy się na instalację kominka. Należy wykonać go bardzo skrupulatnie, biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników. Pierwszym jest zagospodarowanie odpowiedniej ilości przestrzeni na nasz kominek. Oczywiście, w obecnych czasach, w miejscu, w którym znajduje się kominek, ściana jest jedynie pogrubiona i tam umieszczamy komin. W ścianie umieszcza się również przewody kominowe. Obecnie, coraz częściej można spotkać ceramiczne systemy kominowe, które dają możliwość zbudowania kominka wolno stojącego. Nie ważne, jaki typ kominka wybierzemy, to zawsze musimy liczyć się z tym, że zmniejszy on nasze pomieszczenie, co może wpłynąć na całość aranżacji. Dodatkowo, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest, gdy kominek znajduje się możliwie najbliżej przewodu kominowego. Przy projektowaniu należy przemyśleć gdzie najlepiej umiejscowić nasz kominek. Zamontowanie przewodów w kącie umożliwi nam stworzenie kominka narożnego, warto jednak przemyśleć inne rozwiązania jak np. spore wysunięcie kominka celem podzielenia pomieszczenia na dwie strefy.

Fakty i mity

Często spotykanym mitem jest stwierdzenie, że istnieją korzystniejsze miejsca dla czerpni powietrza (stosowana dla odpowiedniej wentylacji). Sama konstrukcja czerpni pozwala na odpowiednią wentylację bez względu na to, czy znajduje się od strony północnej czy zachodniej.

Gdy rozpalamy ogień, należy dostarczyć możliwie jak najwięcej świeżego powietrza, zwłaszcza w fazie początkowej. Dlatego warto zostawić uchylone drzwiczki od kominka. W tym czasie warto przewietrzyć pomieszczenie.

Sporo osób odchodzi od palenia drewnem, jako że uważają to za nieekonomiczny i nieefektywny sposób. Tymczasem nie jest to prawdą. Spalone drewno pozostawia substancje lotne w kominku, tak więc szkodliwe pyły nie wydostają się na zewnątrz. Jest to także ekologiczny sposób, ponieważ dzięki opalaniu drewnem, zmniejsza się emisja spalin.

Aranżacja

Kominek oprócz funkcji praktycznych, jest ważny także ze względów wizualnych i estetycznych. Do wyboru mamy tysiące zdjęć i inspiracji. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie cegieł lub kamienia, które nadadzą wnętrzu charakteru. Taki kominek sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, w których dominują ciepłe kolory i drewno. Połączenia podstawowych kolorów jak np. biel i czerń będą wspaniale współgrać z bardziej nowoczesnymi aranżacjami, w których dominuje minimalizm. Ostatnimi czasy, bardzo modne stały się kominki narożne z miejscem na drewno. Polecanym trikiem w przypadku nieco mniejszych pomieszczeń jest pomalowania kominka w ciemniejszym kolorze niż kolory ścian, ponieważ optycznie go to zmniejszy.

Sklep

Gdy zdecydujemy się na zakup warto wybrać sklep, który dysponuje szeroką ofertą kominków różnego typu. Z pewnością znajdziemy tam mnóstwo pomocnych i wartościowych porad, a także inspiracji na projekt naszego kominka i wpasowanie go w otoczenie. Jedną z polecanych sklepów, który zajmuje się sprzedażą kominków jest sklep Szalony Max gdzie czekają na nas tysiące kominków, pieców wolno stojących i kominkowych. Profesjonalna obsługa i niezawodny kontakt pomogą nam w podjęciu decyzji i pozwolą szybko cieszyć się nowym domowym kominkiem.

Post Comment