Hydraulik zawód z przyszłością
Budownictwo

Hydraulik zawód z przyszłością

Mogłoby się wydawać, że zapotrzebowanie na zawody techniczne będzie powoli zanikało. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że w Polsce zaczyna brakować specjalistów.

„Polski hydraulik” ma już 12 lat

Niewiele osób pamięta, ale hasło polski hydraulik pojawiło się jeszcze w 2005 roku, był to głos sprzeciwu wobec liberalizacji przepisów dotyczących swobodnego przepływy siły roboczej. Tak więc wykonywane przez naszych rodaków usługi hydrauliczne stały się symbolem zagrożenia dla Zachodniej Europy w postaci napływu taniej, prawie że niewolniczej, siły roboczej ze Wschodu.

Emigracja ma się dobrze

O tym, że wysoko wykształceni specjaliści emigrują za granicę ze względu na lepsze wynagrodzenie, wyższy standard opieki zdrowotnej oraz edukacji wie każdy. W tej grupie znajduje się również wielu pracowników technicznych z wieloletnim doświadczeniem. Skutkiem tego niska stopa bezrobocia, będąca efektem wyjazdów, prowadzi do powstawania na rynku wakatów, których nie można zapełnić poprzez napływ pracowników tymczasowych ze Wschodu.

Jak zostać hydraulikiem?

Zasadniczo najlepiej by kandydat na przyszłego hydraulika ukończył techniczną szkołę zawodową, która da mu podstawowe umiejętności. Znacznie ważniejsze jest jednak zdobycie dodatkowych kwalifikacji (np. w postaci różnych kursów) oraz niezbędnego doświadczenia, które pozwoli świadczyć usługi hydrauliczne na naprawdę wysokim poziomie. Trzeba pamiętać, że założenie własnej działalności gospodarczej, jeżeli nie chcemy pracować dla firmy budowlanej, jest dosyć kosztowne.

Czym dokładnie zajmuje się hydraulik i ile zarabia?

Hydraulik to przede wszystkim monter i konserwator instalacji sanitarnych. Świadczone przez doświadczonych specjalistów usługi hydrauliczne mają bardzo szeroki zakres, głównie jednak są to: montaż i naprawa instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej oraz dodatkowo wodnych systemów centralnego ogrzewania. W zależności od posiadanego doświadczenia, miasta oraz rodzaju zlecenia zarobki mogą sięgać od kilkudziesięciu złotych za wykonanie prostej naprawy, aż po kilka tysięcy złotych za prace związane z położeniem nowej instalacji. Oczywiście znacznie mniej zarabia monter pracujący na etacie, a szczególnie taki nie mający prawie żadnego doświadczenia.

Gdzie znaleźć dobrego hydraulika?

Niestety, emigracja specjalistów wywarła negatywny wpływ na polski rynek i pozbawiła go wielu dobrych fachowców. W tej sytuacji, do czasu zapełnienia tej luki, usługi hydrauliczne świadczą często niewykwalifikowani „majstrowie złote rączki”, którzy pracując „na czarno” znikają w razie zauważenia kłopotów z jakością ich usług. Chcąc zatrudnić dobrego hydraulika, który wykona swoją pracę profesjonalnie, trzeba poszukać w internie. Przykładowo ta strona http://profesjonalnyhydraulik.pl wygląda profesjonalnie, a więc można oczekiwać więc, że i nasze zlecenie będzie wykonane tak samo.

One Comment

  1. O dobrego hydraulika dzisiaj nie jest już tak trudno jak jeszcze parę lat temu… Jednak czas robi swoje 😛

    Reply

Post Comment