Czym jest wiejski stół?
Rozrywka

Czym jest wiejski stół?

Organizując jakieś większe przyjęcie zastanawiamy się co przygotować albo zamówić do jedzenia, aby zaproszeni goście byli zadowoleni oraz miło wspominali przyjęcie.

Jedną z atrakcji większych zorganizowanych przyjęć, a przede wszystkim wesel jest stół wiejski. Cieszy się on bardzo dużym powodzeniem przede wszystkim wśród osób, które mieszkają w miastach i na co dzień nie mają kontaktu z tak smacznymi własnoręcznie przyrządzonymi smakołykami.

Co to takiego stół wiejski?

Jest to drewniany stół, który przeważnie jest przykryty białym obrusem, na którym znajdują się różnorodne smakołyki najczęściej przygotowane osobiście przez gospodarza wraz z gospodynią domową. Smakołyki te odzwierciedlają to co w dawnych czasach jedli nasi dziadkowie oraz pradziadkowie. Niekiedy funkcję stołu drewnianego pełni także wóz drabiniasty ubrany w drabinę z jednej strony, a z drugiej jest dojście do jakby jego podłogi, na której znajdują się smakołyki. Stół ten dodatkowo jest udekorowany kłosami rożnych zbóż, kwiatami słoneczników oraz wiązkami czosnku, cebuli i innych ziół.

Co jest wystawiane na wiejski stół?

Na stole wiejskim obowiązkowo musi się znaleźć własnoręcznie upieczony chleb na zakwasie oraz smalec ze skwarkami, którym się ten chleb smaruje. Nie może także zabraknąć kiszonych ogórków, masła i ciasta drożdżowego. Obowiązkowo na stole wiejskim muszą się również pojawić wędliny tradycyjne takie jak chociażby kabanosy, szynka wędzona oraz salceson domowy, kaszanka i pasztet z dziczyzny albo wieprzowy. Także powinniśmy pamiętać o tym, aby na wiejskim stole znalazły się grzybki marynowane i twaróg wiejski. Oprócz tego na stole tym musi się obowiązkowo pojawić bimber, śliwowica oraz różne domowe nalewki. Czasem zdarza się, że osoby, które zamawiają wiejski stół życzą sobie, aby był on jeszcze bardziej rozbudowany o potrawy, dlatego też niekiedy można na nim znaleźć bigos, żurek oraz pierogi.

Ile kosztuje stół wiejski?

Nie da się tak dokładnie określić ile kosztuje wiejski stół, ponieważ wszystko zależy od tego jakie smakołyki sobie na niego wybierzemy. Im więcej produktów zamówimy, tym oczywiście więcej za niego zapłacimy. Obecnie bardzo dużo osób samemu przygotowuje potrawy na wiejski stół i je po prostu wstawia do lokalu, a płaci jedynie za wynajęcie stołu. Dzięki temu, jeśli mamy część rzeczy w domu na ten stół to uda nam się dosyć sporo obniżyć koszt wiejskiego stołu. Jednakże jeśli wszystko musimy kupić to nie za bardzo nam się kalkuluje wstawiać smakołyki samemu i lepiej po prostu jest zapłacić za cały gotowy wiejski stół.

Każdy kto zamawia stół wiejski na przyjęcie albo sam wstawia na niego smakołyki może sobie indywidualnie wybrać co ma się na nim znaleźć. Nikt z góry nie narzuca ściśle określonej listy produktów, które mają się na nim pojawić. Również co region to obyczaj, a więc stół wiejski znajdujący się na przyjęciu w południowej Polsce może się różnić od stołu wiejskiego, który znajduje się w północnej Polsce chociażby różnorodnością smakołyków oraz nalewek. Stół wiejski doskonale wkomponowuje się więc we wnętrze sali, na której jest organizowane przyjęcie, a dodatkowo jest wspaniałą atrakcją dla gości.

Post Comment